BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Altarljusstake 7775008
nr 777 5008
Altarljusstake
nysilver, Nyrokoko, höjd: 43
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
måndag 17 september 2012
kl 17:53:57
13/9 06:55:03
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.